Ekologické škody cisteren mohou být dlouhodobé i hodně drahé

Ekologické škody cisteren mohou být dlouhodobé i hodně drahé

Brno/Praha, 25. ledna 2012; Náraz vozidla do pevné překážky nebo srážka dvou vozidel – to jsou nejběžnější příčiny dopravních nehod. A i když nejsou z těch, při nichž vyhasínají lidské životy, zůstává po nich často jiná památka – olejová skvrna nebo proražená nádrž s vyteklými pohonnými hmotami. V tu chvíli přichází na řadu zásah hasičů, nebo dokonce specializovaných firem na sanační práce po ekologických škodách. „Takových dopravních nehod, jejichž dozvukem je zásah těchto odborníků, není sice mnoho, v minulém roce jsme jich likvidovali 104. Ale jsou to škody velmi nákladné a z pohledu likvidace také zdlouhavé. Průměrná škoda dosahuje zhruba 70 tisíc korun, ale výjimkou nejsou ani mnohamilionové události,“ upozorňuje Václav Pořt z likvidace pojistných událostí motorových vozidel Allianz pojišťovny.

Jednou z nich je například škoda z roku 2007, při níž havarovaná cisterna zamořila palivem nejen okolní půdu u silnice, ale bohužel kontaminovala i spodní vodu ve studních. Do současnosti vyplatila Allianz pojišťovna z povinného ručení firmy, která cisternu provozovala, téměř 55 milionů korun jak za sanaci půdy, tak veškeré náklady na vybudování nového zdroje pitné vody, ale i mnohé následné škody. Jednou z nich je například ušlý zisk restaurace, která se nacházela v blízkosti místa nehody a která „strádala“ po několik měsíců, kdy byla příjezdová komunikace k ní kvůli sanačním a následným stavebním pracím při budování vodovodu uzavřena.

„Tato škoda se „likviduje“ již téměř 5 let a na její výplatu máme ještě připraveny další finanční prostředky. Podobné ekologické škody se mohou vyšplhat do tak vysokých částek, na které nemusí základní limity povinného ručení vůbec stačit. Přitom viníkem takové kalamity se může klidně stát kdokoliv a nemusí mít ani velké nebo silné auto. A pokud by podobnou kalamitu zavinil řidič nepojištěného vozidla, nebo pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek, stala by se ekologická katastrofa katastrofou finanční, samozřejmě pro viníka tétonehody,“ doplňuje V. Pořt.

Zcela klasické jsou malé ekologické škody, kdy k nehodám dorážejí pouze hasiči, kteří hned po nich zahajují opatření k zamezení vzniku ekologických škod – těchto dozvuků dopravních nehod ročně Allianz eviduje více než 500 a každý rok jich přibývá.

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte

Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovna Telefon: +420 224 405 409 Mobil: +420 605 203 447 Mail: vaclav.balek@allianz.cz www.allianz.cz www.allianzfoto.cz Praha, 25.1.2012

Kontakty

Volejte: 841 170 000 224 405 111

Pište:klient@allianz.cz


Kalkulačka povinného ručení

Najděte si tu nejvýhodnější variantu povinného ručení v naší kalkulačce! Vypočet povinného ručení trvá jen několik vteřin.

Povinné ručení cenník


Aktuality

Allianz pojišťovna podporuje sportovce, kteří usilují o účast na Paralympijských hrách v Londýně

Allianz pojišťovna uzavřela smlouvu s Českým paralympijským výborem o podpoře jeho sportovců v letošním roce a navázala tak na pokračující spolupráci skupiny Allianz s Mezinárodním paralympijským v...

Allianz Slovensko: Nejvíce nehod za volantem způsobují slovenští řidiči narození ve znamení Býka

Z pohledu data narození způsobili podle průzkumu Allianz na Slovensku v uplynulém roce nejvíc nehod z povinného ručení řidiči narození ve znamení Býka.

Allianz varuje: začíná sezóna motorek a nárůstu škod na dvou kolech - doma i v zahraničí

Nejezděte hned na plný plyn – radí v počátku motocyklové sezóny bezpečnostní odborníci z Allianz centra pro technologie v Mnichově.

Archiv aktualit