Počet lidí s demencí se bude podle studie Allianz o demografickém vývoji neustále zvyšovat. V České republice už dnes tato nemoc ovlivňuje život půl milionu obyvatel

Počet lidí s demencí se bude podle studie Allianz o demografickém vývoji neustále zvyšovat. V České republice už dnes tato nemoc ovlivňuje život půl milionu obyvatel

Mnichov/Praha, 4. ledna 2012; Podle nejnovější studie společnosti Allianz o demografickém vývoji se počet lidí s demencí do roku 2050 ztrojnásobí, a to hlavně kvůli neustálému prodlužování věku. Bez účinných medikamentů se vyhoupne počet nemocných ze současných 36 milionů na více než 115 milionů, což odpovídá dnešnímu součtu všech obyvatel Španělska a Francie. Náklady na jejich léčbu vyjdou ročně na 450 miliard euro. V České republice dnes žije s touto diagnózou 300 tisíc lidí, její těžkou formou trpí zhruba 120 tisíc obyvatel a ročně jich přibývá kolem 20 tisíc.

„Národohospodářské náklady na toto onemocnění jsou obrovské a pokud bereme v úvahu péči, kterou nemocným zajišťují rodinní příslušníci, mohou vystoupat na více než 450 miliard euro,“ tvrdí hlavní ekonom skupiny Allianz Michael Heise. V České republice ovlivňují lidé s demencí osudy dalších 200 tisíc obyvatel, kterým starost o jejich příbuzné snižuje kvalitu života. „Je proto naprosto nezbytné posílit nejenom výzkum a včasnou diagnostiku této nemoci, ale také vývoj alternativních způsobů péče o lidi, kteří jí trpí, abychom jim mohli nabídnout nejenom kvalitní léčbu, ale i kvalitní pojištění,“ zdůrazňuje Heise.

Do budoucna se podle demografické studie Allianz změní také poměr mezi nemocnými s demencí a práceschopnými lidmi. Zatímco dnes připadají na 100 práceschopných obyvatel ve věku 15 – 64 let dva nemocní, uprostřed tohoto století už by jich mohlo být pět.

Dlouhou dobu se tradovalo, že demence je nemocí průmyslově vyspělých západních zemí. Poslední výzkumy však ukázaly, že četnost tohoto onemocnění v rozvojových státech byla výrazně podhodnocena. Jen v Asii by mohlo v roce 2050 trpět demencí téměř 61 milionů obyvatel a v samotné Číně dokonce více než ve všech průmyslově vyspělých zemích dohromady. V Evropě se počet nemocných do půlky století téměř zdvojnásobí z dnešních 10 milionů na 19 milionů, přičemž 15 milionů jich bude žít v dnešní Evropské unii.

Od prvního popisu této nemoci v roce 1906 již medicína udělala velký pokrok, dlouhodobě zmírnit demenci nebo ji dokonce úplné vyléčit však stále nedokáže. Včasná diagnostika ale umí její vývoj zpomalit. A protože je demence složité téma pro všechny subjekty – státy, podniky i jednotlivce, stává se její důležitou výzvou rovněž pojištění. Allianz pojišťovna kryje Alzheimerovu chorobu v rámci pojištění závažných onemocnění.

Demence je závažná mozková choroba, zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Jejím projevem je např. Alzheimerova choroba. Většinou se projevuje u lidí nad 60 let. Příznakem je změna osobnosti, postižena bývá nejprve krátkodobá a později i dlouhodobá paměť. V České republice je ve věkové skupině 80 – 85 let jejím projevem postiženo více než 10 procent populace.

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte

Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovna Telefon: +420 224 405 409 Mobil: +420 605 203 447 Mail: vaclav.balek@allianz.cz www.allianz.cz www.allianzfoto.cz Praha, 4.1.2012

Kontakty

Volejte: 841 170 000 224 405 111

Pište:klient@allianz.cz


Kalkulačka povinného ručení

Najděte si tu nejvýhodnější variantu povinného ručení v naší kalkulačce! Vypočet povinného ručení trvá jen několik vteřin.

Povinné ručení cenník


Aktuality

Allianz pojišťovna podporuje sportovce, kteří usilují o účast na Paralympijských hrách v Londýně

Allianz pojišťovna uzavřela smlouvu s Českým paralympijským výborem o podpoře jeho sportovců v letošním roce a navázala tak na pokračující spolupráci skupiny Allianz s Mezinárodním paralympijským v...

Allianz Slovensko: Nejvíce nehod za volantem způsobují slovenští řidiči narození ve znamení Býka

Z pohledu data narození způsobili podle průzkumu Allianz na Slovensku v uplynulém roce nejvíc nehod z povinného ručení řidiči narození ve znamení Býka.

Allianz varuje: začíná sezóna motorek a nárůstu škod na dvou kolech - doma i v zahraničí

Nejezděte hned na plný plyn – radí v počátku motocyklové sezóny bezpečnostní odborníci z Allianz centra pro technologie v Mnichově.

Archiv aktualit