Zákonné pojištění vozidel nebo povinné ručení?

Oboje a vlastně ani jedno. Oficiální název zní v souladu se zákonem 168/1999 pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Vžil je však pro něj kratší název povinné ručení, který vystihuje jeho nejdůležitější vlastnost - je totiž povinné pro všechny účastníky provozu na našich silnicích. A proč se mu někdy říká rovnéž zákonné pojištění? Jednak je upraveno jako povinně-smluvní pojištění v již zmiňovaném zákoně 168/1999 Sb., ale především až do roku 2000, tedy do platnosti tohoto zákona skutečně existovalo pod tímto názvem. Zákonné pojištění a zelenou složenku od (v té době) monopolní České pojišťovny pamětníci platili desítky let, tak není divu, že tento název přežívá i po změně zákonných pravidel. 

Jedná se tedy o zákonné pojištění, tedy povinné pojištění pro každé provozované vozidlo. Na českém trhu je řada pojišťoven a většina z nich nabízí pojištění vozidel. Vybrat z jejich nabídky to nejlevnější nebo nejvhodnější bývá často pracné a časově náročné. Pojištění motorových vozidel, to je vedle havarijního pojištění hlavně povinné ručení.

Povinné ručení je povinným pojištěním motorového vozidla upraveným zákonem 68/1999 Sb. Podle zákona každé vozidlo provozované v České republice musí být povinně pojištěno. Minimální rozsah pojištění, základní pravidla pro poskytování tohoto pojištění a další náležitosti jsou určeny v zákoně. Ceny pojištění vozidel si ale dnes již určují pojišťovny samy, bez zásahu státu.

Před touto zákonnou úpravou bylo povinné pojištění vozidel, tehdy pod názvem zákonné pojištění vozidel, provozováno monopolně Českou pojišťovnou a formu pojištění a výši ceny stanovoval stát zákonem. Název zákonné pojištění vozidla nebo zákonné pojištění auta ještě dnes můžeme často zaslechnout, hlavně mezi staršími řidiči, i když dnes již neexistuje jednotný ceník zákonného pojištění vozidel jako za "oněh dob" a nabízí jej celá řada pojišťoven.

Připravili jsme pro vás možnost zjištění ceny povinného ručení ALLIANZ.

Nebudete muset trávit čas návštěvou poboček pojišťovny. Díky našim webovým stránkám přichází Allianz pojišťovn až k Vám domů a představí Vám aktuální ceník pojištění vozidel a nabídku benefitů zdarma a dalším volitelných připojištění. V klidu si můžete vybrat povinné ručení, které nejvíce vyhoví Vaším představám a požadavkům. Ušetřený čas (a peníze) věnujte sobě či své rodině. Se svými dotazy se můžete obracet na náš profesionální tým s dlouholetými zkušenostmi v oblasti pojišťovnictví, který je Vám plně k dispozici.

Online kalkulačka povinného ručení

 


 

Kontakty

Volejte: 841 170 000 224 405 111

Pište:klient@allianz.cz


Kalkulačka povinného ručení

Najděte si tu nejvýhodnější variantu povinného ručení v naší kalkulačce! Vypočet povinného ručení trvá jen několik vteřin.

Povinné ručení cenník


Aktuality

Allianz pojišťovna podporuje sportovce, kteří usilují o účast na Paralympijských hrách v Londýně

Allianz pojišťovna uzavřela smlouvu s Českým paralympijským výborem o podpoře jeho sportovců v letošním roce a navázala tak na pokračující spolupráci skupiny Allianz s Mezinárodním paralympijským v...

Allianz Slovensko: Nejvíce nehod za volantem způsobují slovenští řidiči narození ve znamení Býka

Z pohledu data narození způsobili podle průzkumu Allianz na Slovensku v uplynulém roce nejvíc nehod z povinného ručení řidiči narození ve znamení Býka.

Allianz varuje: začíná sezóna motorek a nárůstu škod na dvou kolech - doma i v zahraničí

Nejezděte hned na plný plyn – radí v počátku motocyklové sezóny bezpečnostní odborníci z Allianz centra pro technologie v Mnichově.

Archiv aktualit